Nadmiar witaminy C

Jak to jest z tą witaminą C, czy jej może nadmiar powodować kamicę nerkową?

Czytając ulotki, na pewno natkniemy się na stwierdzenie, że zbyt duże dawki witaminy C mogą powodować kamienie na naszych nerkach. No właśnie, bo klucz w tym zdaniu tkwi w słowie – mogą, bo wcale nie muszą. Oczywiście mówiąc o osobie zupełnie zdrowej, prawidłowo się odżywiającej. Ta mylna interpretacja bierze się z faktu, że witamina C metabolizuje do kwasu szczawiowego, a on przekształca się w kryształy szczawianu wapnia, które nie są rozpuszczalne w moczu. I o ile pojedyncze kryształki są bezproblemowo wydalane, bo jest to zupełnie normalnym procesem, to o tyle nadmiar kwasu szczawiowego w moczu, może być zjawiskiem powodującym powstanie złogów czy kamieni w nerkach.

Drugim powodem, może być to że witamina C obniża pH moczu, przez co utrudnia rozpuszczanie niektórych kryształów np. kwasu moczowego. Mimo to większość badań nie potwierdziła tego, by witamina C szczególnie przyczyniała się do powstania kamieni nerkowych. Przynajmniej u osób zdrowych, prawidłowo się odżywiających, które nie przyjmują leków i dbają o wystarczające nawodnienie organizmu.

Tutaj między wierszami (i to nawet dosłownie) chcę wspomnieć o innych aspektach przedawkowania witaminy C skoro już mówimy o nadmiarze witaminy C dlatego w tym miejscu zapraszamy też tutaj https://ciekawostkiozdrowiu.blogspot.com/przedawkowanie-witaminy-c.html gdzie o wiele więcej znajdziesz na ten temat.

Jednak trzeba pamiętać o tym, że niektóre choroby i schorzenia mogą, zwiększać ryzyko powstania złogów w nerkach i większe dawki witaminy C (powyżej 2gr na dobę) trzeba przyjmować pod kontrolą lub z dużą ostrożnością.

Należą do nich:

  • choroba nadczynności przytarczyc
  • schorzenie zwane dną moczanową
  • choroby nerek i całego układu moczowego
  • kamica nerkowa
  • przyjmowanie leków z grupy sulfonamidów
  • dieta z niewystarczającą ilością cytrynianów i magnezu
  • dieta z niewystarczającą ilością przyjmowanych płynów

Aby kontrolować ilość wydalanego kwasu szczawiowego lub moczowego, wystarczy podstawowe badanie moczu. Dlatego, że pod mikroskopem widać szczawiany wapnia (kwadratowe koperty), kryształy kwasu moczowego (żółte romby) lub ceglastoczerwony osad, który jest bezpostaciowymi moczanami. Jeśli więc, w wyniku będzie opis – liczne lub bardzo liczne kryształy, oznacza to, że istnieje spore ryzyko rozwoju kamieni na nerkach.

A gdzie znajdziemy naturalne źródło witaminy C?

Dodaj komentarz

Używamy coockies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.